Informatii – Clasa pregatitoare 2023-2024

1577

TOȚI COPIII ÎNSCRIȘI LA CLASA PREGĂTITOARE
PENTRU ANUL ȘCOLAR 2023-2024,
AU FOST ADMIȘI

 • Plan de școlarizare 3 clase (66 elevi)

In anul școlar următor, două clase pregătitoare vor învăța în sediul din strada Popa Nan nr. 47 b și o clasă pregătitoare își va desfășura activitatea în sediul din bd. Pache Protopopescu nr. 50, sector 2

 • Programul de completare a cererilor de înscriere:
  • De luni până joi în intervalul orar 8:00-18:00;
  • Vineri în intervalul orar 8:00 – 17:00;

Cererile de înscriere se depun în perioada 03 mai – 18 mai 2023

Pentru completarea/validarea cererilor vă rugăm să sunați la secretariatul școlii (0212522260, 0787266987) sau să trimiteți un e-mail (scoala_iancului@yahoo.com) în vederea programării (ordinea programării nu presupune acordarea unei priorități la înscriere).

Numărul de telefon TelVerde 0800816021, va fi disponibil în perioadele de înscriere (conform calendarului, 3-18 mai 2023, 6-12 iunie 2023), de luni până vineri, între orele 8.00-14.00.

 • Documentele necesare înscrierii:

– C.I. părinte/ părinţi (fotocopie + original);

– certificat naştere copil (fotocopie + original);
– recomandare de la CMBRAE pentru copiii care împlinesc 6 ani în perioada 1.09 – 31.12.2023 și care nu au frecventat învățământul preșcolar sau care s-au întors din străinătate;

– recomandare eliberată de unitatea de învățământ preșcolar frecventată, pentru copiii care împlinesc 6 ani în perioada 1.09 – 31.12.2023;

– documente justificative pentru criteriile specifice (dacă este cazul).

Obs. Părinţii divorţaţi depun la înscriere o copie a hotărârii judecătoreşti definitive, din care rezultă modul în care se exercită autoritatea părintească şi unde a fost stabilită locuinţa minorului.

 • Circumscripția școlară- vezi aici
 • Metodologia înscrierii în învățământul primar 2023: vezi aici
 • Tipizat de solicitare a recomandării eliberate de unitatea de învățământ preșcolar – vezi aici
 • Tipizat de solicitare a recomandării eliberate de CMBRAE – vezi aici
 • Criteriile generale le găsiți aici
 • Declarație pe proprie răspundere – vezi aici
 • Criteriile specifice de departajare le puteți identifica vezi aici
 • OME 3704/17.02.2023 – Calendar inscriere vezi aci

Art. 13 (9)  Unitățile de învățământ informează părinții că ordinea în care se programează telefonic pentru completarea și/sau validarea cererilor-tip de înscriere sau în care se prezintă pentru completarea și/sau validarea cererilor-tip de înscriere nu presupune crearea unei liste de preînscriere și/sau acordarea unei priorități la înscriere. Informația este afișată la secretariatul unității de învățământ, la avizierul acesteia și pe site-ul școlii, dacă acesta există, și este comunicată direct părinților la momentul programării telefonice sau al prezentării pentru completarea/validarea cererii-tip de înscriere.

Art.15 (2) În cazul în care aplicația informatică semnalează că pentru copilul respectiv a mai fost depusă o cerere de înscriere la altă unitate de învățământ, înscrisă în baza de date, întrucât a fost validată, dosarul de înscriere nu este acceptat și rămâne valabilă opțiunea deja asumată pentru altă unitate de învățământ.

Art. 49. – Prezentarea de înscrisuri false la înscrierea în clasa pregătitoare se pedepsește conform legii și atrage pierderea locului obținut prin fraudă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here