European School Post

58

European School Post – Proiect Erasmus+ (parteneriate strategice)

Parteneri:  

  • Osnovna skola Petrijanec- Croația (Petrijanec)
  • Sehit Mehmet Yilmaz Ilkokulu – Turcia (Istanbul)
  • 5o Gymnasio Chanion – Grecia (Chania)
  • Zakladna skola s materskou skolou – Slovacia (Kosice)
  • Osnovno uchilishte “Ivan Vazov” – Bulgaria (Vidin)

Obiectivele proiectului:

  • Consolidarea informaţiilor elevilor despre propria cultură;
  • Promovarea respectului şi toleranţei interculturale;
  • Dezvoltarea unor abilități care să-i ajute pe elevi  să se organizeze mai bine, să fie mai responsabili și să implementeze proiecte.
  • Realizarea unor schimburi profesionale între cadrele didactice.

Descrierea proiectului:

Grupul țintă al proiectului este format din elevi cu vârste cuprinse între 8 și 14 ani.ei vor fi implicați lunar în activități care vor consta în: organizarea unui “colț Erasmus”; cercetări legate de propria cultură, precum și de cultura țărilor partenere; comunicare cu elevii din școlile partenere în spațiul eTwinning; un cuvânt-6 limbi; club Erasmus; concurs de realizare a unui logo și a unui personaj reporter; concurs de fotografie; realizarea unui dicționar; participare la videoconferințe; realizarea unui calendar; confecționarea de felicitări; realizarea unui interviu cu o persoană important; ziua “tradițiilor”; realizarea de expoziții; confecționarea unor semne de carte. Activitățile se vor desfășura lunar, iar de trei ori, în perioada de implementare a proiectului, elevii se vor întâlni în cadrul mobilităților.

De asemenea, proiectul presupune și 2 activități de tipul Learning, Teaching, Training, în cadrul cărora, câte 4 cadre didactice vor participa la cursuri de formare.

Se urmărește ca în urma activităților proiectului să crească gradul de toleranță al elevilor, să se îmbunătățească cunoștințele de limbă engleză și abilitățile IT.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here